Zarządzanie projektami

Projekty to większość naszych działań podejmowanych w biznesie. Wiemy dokąd jedziemy, ale nie wiemy ani jak długo to może potrwać, ani ile będzie dokładnie kosztować. Metodyki zarządzania projektami dostarczają nam narzędzi, które pozwalają lepiej zaplanować harmonogram projektu, a następnie śledzić jego postępy i raportować stan prac. Na polskim rynku najpopularniejsze są metodyki Prince, PMI, oraz mixy tych metodyk uwzględniających nasze realia w zarządzaniu projektami.

Jeśli wybierasz się na szkolenie z zarządzania projektami, warto sprawdzić wstępnie czy metodyka odpowiada naszemu środowisku pracy. Jeśli pracujesz pry projektach unijnych, to lepsza będzie metodyka Prince II, która została wypracowana w Europie. Przy zarządzaniu projektami budowlanymi, informatycznymi czy ogólnie rzecz biorąc „inżynierskimi”, lepiej może sprawdzić się amerykańska metodyka PMI.

Istotne jest także informatyczne wsparcie do zarządzania projektami. Najpopularniejsze narzędzia, np. Microsoft Project 2007/2010 z reguły dopasowane są do założeń metodyki PMI. Warto też pamiętać, że projekt, to z reguły nowe sposoby komunikacji wewnątrz firmy. Aby ta komunikacja przebiegała sprawnie zarówno na etapie przydzielania zadań do realizacji, jak i na etapie raportowania postępów prac, warto stworzyć sobie wirtualne miejsce, w którym będziemy zapisywali historię naszych kontaktów, oraz wszelką dokumentację związaną z projektem. Jednym z dobrych (i darmowych rozwiązań), jest Microsoft Sharepoint (szkolenie), który ujednolica nasze środowisko komunikacji i współpracy.

1 komentarz do wpisu “Zarządzanie projektami”

  1. Projekty to większość naszych działań podejmowanych w biznesie. Wiemy dokąd jedziemy, ale nie wiemy ani jak długo to może potrwać, ani ile będzie dokładnie kosztować. Metodyki zarządzania projektami dostarczają nam narzędzi, które pozwalają lepiej zaplanować harmonogram projektu, a następnie śledzić jego postępy i raportować stan prac. Na polskim rynku najpopularniejsze są metodyki Prince, PMI, oraz mixy tych metodyk uwzględniających nasze realia w zarządzaniu projektami.
    +1

Możliwość komentowania jest wyłączona.